Nejčastějším důvodem vydouvání obkladu a také vzniku neestetických vlhkých map, fleků či plísní na vnějších stěnách koupelny bývá podcenění hydroizolační vrstvy pod nalepenými obkladovými prvky.
Problém zatečených, plesnivých stěn a odpadávajícího obkladu v místnostech se zvýšenou vlhkostí trápí obyvatele starších budov, ale i novostaveb. Ve vlhkém prostředí je totiž důležitá izolace proti vodě a vlhkosti – a to nejen u podkladu z materiálů citlivých na vodu, které se často používají v dnešních novostavbách (například sádrokarton a dřevo při montáži stěn nebo anhydridové potěry při realizaci podlah), ale také v případě tradičních podkladů, jako jsou cementové potěry a omítky.
Hydroizolační vrstva se aplikuje před lepením obkladu a dlažby a jejím úkolem je chránit podkladové konstrukce před vlhkostí a vodou pronikající spárami mezi obkládačkami. Jinak hrozí jejich postupné narušování. Kvalitní hydroizolační stěrky vynikají dokonce schopností přemostění trhlin vzniklých v podkladu. Zde platí staré známo, že prevence je levnější a jednodušší než pozdější řešení poruch.