Malijská vojenská junta přestává dodržovat obranné dohody s Francií

Date:

Malijská vojenská junta v pondělí oznámila, že přestává dodržovat obranné dohody s Francií. Junta slovně odsoudila „zjevné narušení“ své národní svrchovanosti francouzskými vojáky.

Mluvčí junty v prohlášení v televizi řekl, že vláda Mali už nějakou dobu s lítostí zaznamenává hluboké zhoršování se v oblasti vojenské spolupráce s Francií. Mluvčí připomněl několik případů, kdy francouzské síly narušily vzdušný prostor Mali.

Rovněž připomněl rozhodnutí Francie z června loňského roku o ukončení společných operací s malijskými silami i únorové rozhodnutí o postupném stahování francouzských jednotek z této africké země.

Play0%Volume
Úřady Mali oznámily, že o rozhodnutí přestat dodržovat dohody již informovaly Paříž. Francie se k tomuto oznámení junty ještě nevyjádřila.

Rozsáhlé oblasti Mali jsou mimo kontrolu tamní vlády v důsledku krvavého konfliktu, který začal v roce 2012 a později se rozšířil do sousedních zemí Burkina Faso a Niger.

Francie vyslala v roce 2013 do Mali své vojáky. Tím se nejspíš dařilo odrážet útoky džihádistů, konflikt však i přes jejich přítomnost v zemi později narůstal.

Mali a Francie dohody o obraně podepsaly rok poté, co Francie do této africké země vyslala své vojáky. Ti měli malijské armádě pomáhali zastavit ofenzívu džihádistů.

Conceptual dirty damaged world map. NASA world map image layered and used; https://earthobservatory.nasa.gov/features/NightLights/page3.php

V této africké zemi v současnosti vládne vojenská junta, která se chopila moci při převratu v roce 2020. Junta původně slíbila obnovit civilní vládu, ale nesplnila předchozí závazek vůči Hospodářskému společenství západoafrických států (ECOWAS) uspořádat volby v únoru tohoto roku. ECOWAS proto vůči členům junty zavedlo sankce.

Vztahy mezi Francií a Mali se ochladily poté, co junta nesplnila závazek stanovit časový plán na obnovu civilní vlády a návrat k demokracii. Francie malijský režim rovněž obviňuje z blízkých vztahů s Kremlem.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Svářecí technika: Tipy pro výběr nejlepší svářečky

Nelze poradit univerzální svářečku, která pro vás bude ta...

Mít na kole oblečeno kvalitní cyklistické oblečení se vyplatí

Patříte k těm, kteří si potrpí na kvalitním oblečení, obuvi,...

Co věnovat ženě k narozeninám

Hledáte krásný dárek nebo něco, čím byste potěšili milovanou...

Střevní mikroby mohou mít pozitivní vliv na léčbu rakoviny, říkají vědci

Lidská střeva jsou domovem obrovského množství bakterií, hub, virů...