Malijská vojenská junta v pondělí oznámila, že přestává dodržovat obranné dohody s Francií. Junta slovně odsoudila „zjevné narušení“ své národní svrchovanosti francouzskými vojáky.
Mluvčí junty v prohlášení v televizi řekl, že vláda Mali už nějakou dobu s lítostí zaznamenává hluboké zhoršování se v oblasti vojenské spolupráce s Francií. Mluvčí připomněl několik případů, kdy francouzské síly narušily vzdušný prostor Mali.
Rovněž připomněl rozhodnutí Francie z června loňského roku o ukončení společných operací s malijskými silami i únorové rozhodnutí o postupném stahování francouzských jednotek z této africké země.
Play0%Volume
Úřady Mali oznámily, že o rozhodnutí přestat dodržovat dohody již informovaly Paříž. Francie se k tomuto oznámení junty ještě nevyjádřila.
Rozsáhlé oblasti Mali jsou mimo kontrolu tamní vlády v důsledku krvavého konfliktu, který začal v roce 2012 a později se rozšířil do sousedních zemí Burkina Faso a Niger.
Francie vyslala v roce 2013 do Mali své vojáky. Tím se nejspíš dařilo odrážet útoky džihádistů, konflikt však i přes jejich přítomnost v zemi později narůstal.
Mali a Francie dohody o obraně podepsaly rok poté, co Francie do této africké země vyslala své vojáky. Ti měli malijské armádě pomáhali zastavit ofenzívu džihádistů.

V této africké zemi v současnosti vládne vojenská junta, která se chopila moci při převratu v roce 2020. Junta původně slíbila obnovit civilní vládu, ale nesplnila předchozí závazek vůči Hospodářskému společenství západoafrických států (ECOWAS) uspořádat volby v únoru tohoto roku. ECOWAS proto vůči členům junty zavedlo sankce.
Vztahy mezi Francií a Mali se ochladily poté, co junta nesplnila závazek stanovit časový plán na obnovu civilní vlády a návrat k demokracii. Francie malijský režim rovněž obviňuje z blízkých vztahů s Kremlem.