Udělá Putin ze Dne vítězství oficiálně první den války?

Date:

Skončí do týdne válka na Ukrajině, jak doufá papež? Nebo přejde do ještě masivnější fáze, než se obávají západní představitelé? Den vítězství se blíží, ruští vojáci už nacvičují tradiční vojenskou přehlídku na moskevském Rudém náměstí a svět se pokouší uhodnout, co ohlásí ze slavnostní tribuny šéf Kremlu Vladimir Putin.

Před sedmdesátým sedmým výročím porážky nacistické Třetí říše, které Rusové slaví den po zbytku Evropy, houstne napětí. Putin se podle západních představitelů snaží využít symbolického významu, který v Rusku představuje posvátný svátek 9. května. V tento den by mohl Putin buď oznámit vojenské úspěchy na Ukrajině, nebo poukázat na velké vyostření konfliktu.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničních věcí Ned Price tvrdí, že existuje „dobrý důvod se domnívat, že Rusové udělají vše pro to, aby 9. květen využili k propagandistickým účelům“.

Možných scénářů je víc. Západní představitelé již dříve předpovídali, že Putin využije oslav Dne vítězství, aby oznámil buď vojenský úspěch na Ukrajině, výraznou eskalaci nepřátelství, nebo obojí najednou. Stále více prognóz se nyní začíná přiklánět k tomu, že šéf Kremlu na příští pondělí Ukrajině oficiálně vyhlásí válku. Putin dosud trval na tom, aby se o brutálním konfliktu, který dnes vstupuje do 70. dne svého trvání, mluvilo jako o „speciální vojenské operaci“. Vyslovit slovo „válka“ v souvislosti s boji na Ukrajině je zakázáno, přičemž Rusům, kteří jej použijí, hrozí vysoká pokuta či dokonce vězení.

Ve válce se světovými nacisty

„Myslím, že se pokusí posunout od své ‚speciální operace‘,“ předpověděl v rozhovoru pro Rádio LBC britský ministr obrany Ben Wallace. „Připravil si půdu k tomu, aby mohl říci: ‚Nyní jsme ve válce se světovými nacisty a je nutná hromadná mobilizace ruského lidu‘,“ dodal. Vyhlášení války by Putinovi umožnilo mobilizovat záložníky a nařídit mimořádné odvody branců, což při speciální operaci ruské zákony Ruští generálové se podle vojenských expertů potýkají s nedostatkem lidské síly, podle Kyjeva agresor už ve válce přišel o 23 tisíc vojáků, i skromnější západní odhady hovoří o přinejmenším 15 tisících padlých Rusů.

Mluvčí americké diplomacie však upozornil na propagandistické úskalí výše zmíněného scénáře. „Bylo by velkou ironií, kdyby Moskva využila příležitost Dne vítězství k vyhlášení války. Sice by jí to umožnilo zvýšit počet branců tak, jak to nyní není možné, současně by ale Rusové před světem odhalili, že jejich válečné úsilí selhává, že tápají ve své vojenské kampani a vojenských cílech,“ citovala Pricea agentura AP.

Co řekl Orbán papeži

Ukraine, Kyiv – August 18, 2021: Military parade. Armored vehicle. Transport in protective colors. Army vehicles SUVs

Ještě na začátku agrese experti předpokládali, že Putin ji chce vítězně dokončit do 9. května. Houževnatý odpor Kyjeva tyto plány přepsal. Přesto jejich dozvuky v úterý nečekaně zazněly z úst hlavy katolické církve, která vyjádřila naději, že boje na Ukrajině skončí během příštích dnů.

Papež František se odvolal na svůj nedávný rozhovor s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. „Orbán mi na setkání (21. dubna) řekl, že Rusové mají plán, že 9. května bude po všem. Doufám, že tomu tak bude. Jsem pesimista, ale musíme udělat všechna možná gesta k zastavení války,“ řekl papež v interview pro italský deník Corriere della Sera. Orbán má tradičně dobré kontakty s Putinem, v únoru spolu jednaly v Kremlu. Je také známo, že začátkem dubna spolu dlouho telefonovali.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou...

Na SvetStromku.cz koupíte krásné vánoční stromky i další výzdobu za nízké ceny

Právě teď je nejlepší čas řešit vánoční výzdobu tak,...

Jak si můžu ověřit svou bonitu, než půjdu žádat o půjčku?

Pokud nutně a rychle potřebujete půjčit peníze, není snad...