Ukrajina: Smrt v Charkově je všudypřítomná, předměstí se změnily na márnici

Date:

Předměstí ukrajinského Charkova vyvolávají dojem márnice pod širým nebem, kde mrtví, k nimž se nikdo nehlásí, leží někdy celé týdny, zatímco ukrajinské a ruské jednotky bojují o ovládnutí kousků území. TASR zprávu převzala v úterý od agentury AP.

Za městem, které je v posledních dnech střídavě pod kontrolou obou stran, je ohořelé neidentifikovatelné tělo muže opřeno o protitankovou bariéru ze zkřížených nosníků. Nacházejí se tam těla mrtvých vojáků, zjevně ruských, uspořádaná do tvaru písmene „Z“ – vojenského symbolu nacházejícího se na ruských obrněných vozidlech. Těla jsou viditelná pro ruské drony, které neustále přelétávají nad oblastí.

V jednom z charkovských bytů se nacházejí tři mrtvá těla. Pravděpodobně nikdy se nebude přesně vědět, jak k těmto úmrtím došlo, konstatuje agentura AP.

Druhé největší ukrajinské město Charkov je terčem neustálých ruských útoků od začátku vojenské invaze Moskvy na Ukrajinu (24. února). Se zintenzivňující se ruskou ofenzívou na východě Ukrajiny ruský nápor zesílil.

Marines sniper team armed with large caliber, anti-materiel sniper rifle hiding in ruined urban building, shooting enemy targets on range from shelter, sitting in ambush. Military firefight in city

Vzhledem ke strategickému a průmyslovému významu Charkova jeho předměstí již několik týdnů střídavě dobývají ruské a ukrajinské jednotky. Boje se přesouvají z vesnice do vesnice. Mnozí, avšak zdaleka ne všichni z milionu obyvatel Charkova, před boji uprchli.

Reportéři agentury AP viděli těla vojáků uložená do tvaru „Z“ s bílými pásky na rukou, jaká obvykle používají ruští vojáci. Těla se nacházela na frontové linii, kde už několik dní probíhaly boje. Spolu s ohořelým dalším tělem muže je v pondělí vzali do charkovské márnice. Následovat bude vyšetřování jejich totožnosti a případný pokus o oznámení rodině, píše AP.

Zároveň připomíná, že získat celkový obraz o probíhajících bojích na východě Ukrajiny je obtížné v důsledku neustálých náletů a ostřelování, pro které je pohyb novinářů v oblasti extrémně nebezpečný. Rusko přísně omezilo informování z bojové zóny, zatímco ukrajinská armáda zavedla méně limitů – obvykle se týkají toho, jak rychle může být materiál o vojenských zařízeních zveřejněn.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou...

Na SvetStromku.cz koupíte krásné vánoční stromky i další výzdobu za nízké ceny

Právě teď je nejlepší čas řešit vánoční výzdobu tak,...

Jak si můžu ověřit svou bonitu, než půjdu žádat o půjčku?

Pokud nutně a rychle potřebujete půjčit peníze, není snad...