Jak si můžu ověřit svou bonitu, než půjdu žádat o půjčku?

Date:

Pokud nutně a rychle potřebujete půjčit peníze, není snad nic horšího než čekat na výsledek hodnocení vaší žádosti. Připravte se dopředu a zjistěte, jestli jste pro poskytovatele dostatečně bonitní. Jak na to?

Co je bonita a jaký vliv má na získání úvěru

Nejprve si řekněme, co znamená „být bonitní“. Myslíme tím schopnost dostát svým závazkům vůči finanční instituci.

Poskytovatel kontroluje, jaké máte úvěry, kolik měsíčně splácíte, zda splácíte včas, jaké jsou vaše příjmy, výdaje apod. Na základě těchto informací se rozhodne, zda půjčku získáte, nebo ne. Podle bonity se odvíjí i úroková sazba. Čím nižší bonita, tím jste pro poskytovatele rizikovější, a proto vám nabídne vyšší úrokovou sazbu.

Udělejte si analýzu svých financí

První, co poskytovatele zajímá, je výše vašich příjmů a výdajů, aby zjistil, zda máte každý měsíc dost financí na splátky. Sepište si, jaké jsou vaše měsíční příjmy a výdaje, a porovnejte je. Jaký je výsledek? Zůstává vám prostor pro splácení nové půjčky? Budete tak navíc dokonale připraveni odpovědět v žádosti.

Registry dlužníků

Dále společnost poskytující úvěry zjišťuje vaši platební morálku, a to prostřednictvím tzv. registrů dlužníků. Existují tři základní registry, do kterých poskytovatel nahlíží. Jsou to Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) a SOLUS.

Tyto registry uchovávají informace o vašich úvěrech (současných i minulých), platební morálce atd. V případě, že jste měli v minulosti problémy se splácením, zhorší to vaše skóre. Naopak, pokud jste v minulosti měli úvěr a řádně ho spláceli, máte body navíc.

Pokud si nejste jisti, zda máte registry v pořádku, zažádejte si o výpisy. Lze to i online.

Zaměstnanci vs. OSVČ

Poskytovatelé také posuzují rizikovost a stabilitu vaší profese. Rozhodující je, jakou profesi vykonáváte, zda se jedná o zaměstnání na dobu určitou, neurčitou, nebo jste osobou samostatně výdělečně činnou. OSVČ jsou oproti zaměstnaným na dobu neurčitou v nevýhodě.

Pohlaví, věk, dosažené vzdělání, rodinný stav a počet dětí

I kritéria jako pohlaví, věk, rodinný stav a počet dětí hrají při schvalování určitou roli. Děti ovlivňují bonitu negativně, jelikož znamenají další výdaje. Manželství bonitu zlepšuje, protože se posuzují příjmy obou. Čím vyšší vzdělání, tím vyšší bonita. Čím nižší věk, tím vyšší bonita. Problém však může nastat u příliš mladých osob. Ženy mají lepší platební morálku než muži, proto jsou ve výhodě.

Jak na tom tedy jste?

Teď jste si udělali obrázek, jak pro případného poskytovatele vypadáte. Máte-li všechny účty v pořádku, dostatečné příjmy a nejste zadlužení, nemusíte se žádosti o půjčku bát. Dokonce můžete získat půjčku ihned a vyplnit žádost online z pohodlí domova.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou...

Na SvetStromku.cz koupíte krásné vánoční stromky i další výzdobu za nízké ceny

Právě teď je nejlepší čas řešit vánoční výzdobu tak,...

Proč u půjček existují věková omezení?

Každý z nás se může dostat do situace, kdy...