Proč u půjček existují věková omezení?

Date:

Každý z nás se může dostat do situace, kdy potřebuje půjčit peníze. Pokud už jste si žádostí o půjčku prošli, jistě víte, že vás čeká proces schvalování a tzv. scoring bonity. Kromě kontroly registrů dlužníků a vašeho příjmu poskytovatele půjčky zajímá také váš věk. A my si dnes povíme, proč.

Poskytovatelé půjček potřebují jistotu

Vaše bonita neboli úvěruschopnost udává vaši schopnost nyní a dále v budoucnosti splácet závazky. V závislosti na jejím výsledku společně s dalšími faktory následně poskytovatel rozhodne, zda vám půjčku poskytne, nabídne jinou variantu, nebo zda vaši žádost úplně zamítne.

Proč poskytovatele zajímá věk?

Při měření bonity se zkoumá i věk, avšak spíše než onen samotný údaj, je podstatné, co všechno z něj vyplývá.

Žádná společnost nepůjčí nikomu mladšími 18 let, na to existuje zákon. Kromě této hranice však ve světě financí neexistují žádná pevně stanovená pravidla, která by se týkala věku klienta a rozhodovala o jeho možnostech si půjčit. I přesto se věřitelé o věk uchazeče zajímají a vyvozují z něj určité závěry.

Je mládí vždy výhra?

U mladých žadatelů mají věřitelé větší šanci zajistit si dlouhodobého klienta, který má ještě život před sebou a může mít úspěchy při hledání na trhu práce. A pokud o práci přijde, předpokládá se, že si poměrně snadno najde novou.

Na druhou stranu příliš mladí lidé nemají záznamy v registrech dlužníků, ani záporné, ale ani kladné. Proto je pro poskytovatele těžké odhadnout, jakou platební morálku bude mladý člověk mít.

Mladí lidé představují také jisté riziko ve formě své mladé nezkušenosti, nestálého zajištění stabilní práce a možnosti založit rodinu, která by znamenala další významné výdaje a omezení pracovní činnosti. A to obzvláště u žen, u kterých se předpokládá mateřská a rodičovská dovolená, která příjem výrazně sníží.

Ani vyšší věk vám ne vždy přidá body navíc

Na druhou stranu u lidí ve vyšším věku poskytovatelé již mohou najít dlouholetou a adekvátně odměněnou pracovní zkušenost a stálý rodinný status. Stejně tak už z jejich registrů dokážou odhadnout jejich schopnost splácet.

Nicméně v případě ztráty zaměstnání by pro starší osobu mohlo být výrazně těžší najít nové místo. Stejně tak existuje větší pravděpodobnost příchodu nemoci, která by nejen znamenala snížení pracovní výkonnosti, ale také nutné další výdaje na léčbu.

U seniorů jsou rizika ještě o to větší.

Malá půjčka může být řešením

Existuje mnoho kritérií, podle kterých se poskytovatel rozhodne, zda vaší žádosti vyhoví či ne. Vy se však nemusíte ničeho bát. Obecně jsou půjčky jakéhokoliv typu v dnešní době dobře dostupné a pokud si najdete nějakou malou půjčku, jakou může být například půjčka online, pak byste se se žádnými problémy setkat neměli.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou...

Na SvetStromku.cz koupíte krásné vánoční stromky i další výzdobu za nízké ceny

Právě teď je nejlepší čas řešit vánoční výzdobu tak,...

Jak si můžu ověřit svou bonitu, než půjdu žádat o půjčku?

Pokud nutně a rychle potřebujete půjčit peníze, není snad...