Proč mnoho zemí neodsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu?

Date:

Mnoho významných států – včetně Číny, Indie a Jihoafrické republiky – se však rozhodlo zdržet se. Bylo by tedy iluzorní, kdyby se západní představitelé domnívali, že celý svět sdílí názor NATO – že za tuto katastrofální válku nese plnou vinu Rusko, napsala BBC a rozebírá důvody, proč tomu tak je.

Ukrajina a její spojenci ohrožují Rusko už nejméně tisíc let, řekl před časem britské veřejnoprávní stanici ruský poslanec Jevgenij Popov. Plány NATO ohledně Ukrajiny samozřejmě představují přímou hrozbu pro ruské občany, dodal. BBC jeho názory označila za překvapivé a zároveň poučné s ohledem na zcela odlišný narativ, který předkládá Kreml.

Lidem v Evropě a na Západě znějí tyto výroky téměř nepochopitelně, představují až nehorázné ignorování pečlivě zdokumentovaných důkazů, napsala stanice BBC na svém webu. Přesto však podle ní tyto a podobné názory zastávají lidé nejen v Rusku, ale také na mnoha místech světa. Každá země může mít své vlastní konkrétní důvody, proč nechce veřejně Rusko odsoudit nebo si znepřátelit ruského prezidenta Vladimira Putina, uvedla BBC.

Důvodů je podle BBC mnoho – od ekonomických či vojenských zájmů přes obvinění Západu z pokrytectví až po koloniální minulost Evropy.

Jako první zmiňuje Čínu, která podle ní možná jednou skončí jako strategický rival Ruska. Dnes jsou však tyto země partnery a sdílejí pohrdání, která hraničí až s nepřátelstvím, vůči Severoatlantické alianci, Západu a jeho demokratickým hodnotám, uvádí BBC. Připomíná, že Peking se už dotal do střetu s Washingtonem pro čínskou vojenskou expanzi v Jihočínském moři a se západními vládami pro své zacházení s Ujgury, potlačování demokracie v Hongkongu nebo touze ovládnout Tchaj-wan.

Map of the Middle East with Saudi Arabia in focus with bullets draped across

Indie a Pákistán mají své vlastní důvody, proč si nechtějí znepřátelit Rusko. Dillí získává velkou část zbraní z Moskvy a po nedávném konfliktu s Čínou v Himalájích spoléhá na to, že jednoho dne může Rusko potřebovat jako spojence a ochránce. Nedávno sesazený pákistánský premiér Imran Chán je pak ostrým kritikem Západu, zejména USA. Islámábád také dostává z Ruska zbraně a potřebuje požehnání Moskvy k zajištění obchodních cest ve Střední Asii, píše BBC.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Jak rozdělujeme párty stany a stanové haly?

Stanové haly tvoří specifický segment párty stanů. Co je...

Po městě ekologicky díky elektroskútrům a elektrokoloběžkám

Dnešní doba stále častěji hledá způsoby tzv. udržitelné dopravy,...

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou...